Teadusfoorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LÄBIMURRE: teadlased konstrueerisid tehisliku munasarja

Go down

LÄBIMURRE: teadlased konstrueerisid tehisliku munasarja Empty LÄBIMURRE: teadlased konstrueerisid tehisliku munasarja

Postitamine  alter Kolm Sept 29 2010, 17:44

Laboratooriumis kasvatatud munasarjas on edukalt valminud inimese munarakud. Tulevikus võib vastavast tehnoloogiast olla abi viljatuile naistele.

Tehis-munasari võib aidata säilitada vähivastasele ravile määratud naiste viljakust, ütleb Browni ülikooli Warren Alperti nimelise meditsiiniteaduskonna sünnitusabi ja günekoloogia professor ja teadustöö autor Sandra Carson.

Valmimata munarakud saab enne kemoteraapia või kiirgusraviga alustamist eemaldada ja külmutada ning kunstlikus munasarjas valmis küpsetada, vahendab Live Science.

“Usun, et see kujuneb munarakkude valmisküpsetamise meetodiks, aga mitte päris lähikuudel,” ütleb Carson, avaldades lootust, et tehnoloogia juurdub kliinilisse praktikasse järgmise viie aasta jooksul.

Murranguline edusamm teeb võimalikuks ka iselaadse eluslaboratooriumi konstrueerimise, mis võimaldaks otsida vastuseid elementaarsetele küsimustele, kuidas terve munasari õigupoolest töötab ning kuidas kokkupuude toksiinidega (näiteks ftalaatidega) elundit kahjustada ja selle tööd häirida võib.

Munasarjad on umbes mandlisuurused elundid (enamikul naistest on neid kaks), milles munarakud küpsevad enne viljastamisvalmitena munajuhadesse liikumist. Elundi tehiskoopia loomiseks pidid teadlased põhjalikult võtmetähtsatesse detailidesse süüvima. “Munasari koosneb kolme põhitüüpi rakkudest, ning see on esimene kord, mil kellelgi on õnnestunud kolmekordsest rakuliinist ruumiline koestruktuur konstrueerida,” selgitab Carson.

Carsoni sõnul polnud ta eesmärgiks kunagi tehisliku organi kui sellise leiutamine, vaid pelgalt uurimiskeskkonna konstrueerimine, milles seirata kolme tüüpi munasarjarakkude omavahelisi suhteid.

Siis aga kuulis Carson erilistest Petri tassidest (bakterikultuuri-kasvukeskkondadest), mille oma laboris oli loonud Browni ülikooli meditsiiniteaduse ja -tehnika abiprofessor Jeffrey Morgan. Nood tassid on valmistatud plastsest geelist, mis pidi meelitama rakke teatud konkreetseid vorme võtma. Rakud ei saa mikrovormi külge kinnituda ning selle asemel kinnituvad spetsiaalselt kujundatud vormide piires hoopis üksteise külge.

“Tavalises Petri tassis kasvavad rakud tassi pinnal ühtlase kihina,” selgitab Morgan. “Meie ruumilises tassis kasvavad rakud aga kobaraina, moodustades iseenesest ruumilisi struktuure.”

Labori-munasarja lõid uurijad kahasse. Esmalt ehitati vabatahtlikelt patsientidelt vanuses 25-46 eluaastat haiglas korjatud nn theca-rakkudest, mis on ühed munasarja kahest võtmetähtsast rakutüübist, meekärgi meenutavad struktuurid. Kui theca-rakud olid võtnud kärje kuju, sisestati “kärjekannudesse” kerakujulised granuloosrakud koos inimese munarakkudega. Paari päeva jooksul hõlmasid theca-rakud granuloos- ja munarakud igast küljest täielikult, matkides sel moel tõelist munasarja.

Umbes pliiatsi kustutuskummi suuruse struktuuriga katseid tehes suutsid uurijad munarakke nn varajasest antraalfolliikuli-faasist täisküpseteks munarakkudeks kasvatada. Ükski uurimuses kasutatud munarakk polnud seemnerakuga viljastatud.

Teadlased avaldasid tulemused ajakirja Journal of Assisted Reproduction and Genetics veebiversioonis.

http://forte.delfi.ee/news/teadus/labimurre-teadlased-konstrueerisid-tehisliku-munasarja.d?id=33466019&l=fplead
alter
alter
Moderaator
Moderaator

Postituste arv : 816
Points : 1418
Join date : 30/11/2009
Age : 37

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele