Teadusfoorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Avastati täiesti uus moodus elektri tootmiseks

Go down

Avastati täiesti uus moodus elektri tootmiseks Empty Avastati täiesti uus moodus elektri tootmiseks

Postitamine  alter Kolm Märts 10 2010, 09:18

Massachusettsi tehnoloogiainstituudi MIT uurijad on avastanud täiesti uue mooduse elektri saamiseks. Ja nad ei saa täielikult aru, kuidas see töötab.

Ennenägematu fenomen, mis on ristitud “termoelektrilaineteks” (ingl thermopower waves), läkitab võimsaid elektrilained läbi süsinik-nanotorude, vahendab EurekAlert.

Avastus avab juhtiva autori, MIT keemilise inseneritehnika abiprofessori Michael Strano sõnul terve uue energiauuringute valdkonna, mida juhtuvat väga harva.

Tundub, et samamoodi nagu ujuv praht liigub lainete tõukel mööda ookeanipinda, võib mööda mikroskoopilist traati kulgev termolaine — liikuv soojusimpulss — tõugata liikuma elektrone ja tekitada elektrivoolu.

Elektri- ja soojusjuhtivad nanotorud kaeti äärmiselt reaktiivse kütusega. Pärast kütuse süütamist liikus termolaine kiiresti piki süsinik-nanotoru nagu leek mööda läidetud süütenööri.

Tuleb välja, et taolises põlemisprotsessis vallandunud kuumus surub elektrone mööda toru edasi, tekitades märkimisväärselt tugeva elektrivoolu.
Süsteem väljastab umbes sada korda rohkem energiat kui sama kaaluga liitium-ioonaku.

Strano sõnul on vabaneva energia hulk palju suurem termoelektriliste arvutuste põhjal ennustatust. “Siin toimub mingi muu protsess,” ütleb ta. “Me nimetame seda elektronide kaasahaaramiseks (ingl electron entrainment), sest osa voolust paistab koos kiirusega tugevnevat.”

Tema selgituse kohaselt paistab termolaine elektriliselt laetud kandjaid kaasa haaravat samamoodi nagu ookeanilaine võib prahti üles korjata ja enda harjal kanda. Töörühm kahtlustab, et just see fenomen tekitabki tugevat elektrivoolu.

Kuna avastus on nii värske, ei oska Strano kindlalt öelda, millised saavad olema selle praktilised rakendused. Ühe võimalusena pakub ta siiski välja ülitillukesed elektroonikaseadmed, mis pole suuremad riisiteradest.

Teoorias saaksid taolised seadmed laengut talletada lõpmatuseni või kuni seda kasutatakse, erinevalt akumulaatoritest, mis jõude seistes aeglaselt tühjaks “lekivad”.

Ja ehkki eraldi võttes on nanotraadid väga väikesed, oletab Strano, et neist saab konstrueerida makromaatrikseid, millega toota märkimisväärseid koguseid elektrivoolu suuremate seadmete käitamiseks.

http://forte.delfi.ee/news/teadus/article.php?id=29657871&l=fplead
alter
alter
Moderaator
Moderaator

Postituste arv : 816
Points : 1418
Join date : 30/11/2009
Age : 37

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele