Teadusfoorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Personaalmeditsiin teeb alanud kümnendil võidukäiku

Go down

Personaalmeditsiin teeb alanud kümnendil võidukäiku Empty Personaalmeditsiin teeb alanud kümnendil võidukäiku

Postitamine  doppler Teis Jan 19 2010, 18:09

Viimase kümne aasta jooksul üha võimsamaks muutunud genoomiuurimise meetodid on geneetikutel võimaldanud leida paljude haiguste geneetilisi riskitegureid. Haiguste uurimise tulevik põhineb hiljutisel avastusel, mille kohaselt populatsioonis väga haruldastel geenivariantidel võib olla väga suur roll mingi haiguse väljakujunemise soodustamisel.

Duke'i ülikooli teadlane David Goldstein kirjutab ajakirjas Nature, et näiteks võib haruldane mutatsioon, mis põhjustab ühe genoomijupi elimineerimist, suurendada skisofreenia, langetõve ja autismi väljakujunemise tõenäosust kuni kakskümmend korda. Arvata võib, et kui üha rohkemate inimeste genoom saab sekveneeritud, selgub veel palju selliseid suure mõjuga geneetilisi riskitegureid, vahendab Novaator.

Kui asjad selles suunas liiguvad, võib oletada, milleni see aastaks 2020 välja viib. Olulisemate riskifaktorite väljaselgitamine suurendab huvi embrüote geneetilise uurimise vastu. Juba praegu on ühiskonnas küllalt levinud, et raskete mutatsioonide riskiga embrüod kõrvaldatakse. Sealt pole pikk tee olukorrani, kus kõrvaldada tahetakse ka embrüoid, kellel on näiteks tavalisest kakskümmend korda suurem tõenäosus haigestuda tõsisesse, kuid täpsustamata neuropsühhiaatrilisse haigusesse.

Mõned edasised sammud ei ole nii vastuolulised, näiteks inimeste geneetilisi erinevusi arvesse võtvate ravimite väljatöötamine. Oluline on ka geneetiliste tegurite identifitseerimine, mis võimaldab leida uusi sihtmärke siiani ravile raskesti alluvate haiguste nagu skisofreenia, langetõve või vähiga võitlevatele ravimitele.

Järgmise kümne aasta jooksul võivad miljonid inimesed lasta oma genoomi sekveneerida. Paljudele antakse teada suurimatest ohtudest, mis neid geneetilise eelsoodumuse tõttu varitseda võivad. Juba praegu peaks aga alustama aruteludega, kuidas selliseid andmeid praktiklise või eetilise vaatenurga alt käsitlema peaks.

http://www.nature.com/nature/journal/v463/n7277/full/463026a.html

doppler
Teadushuviline
Teadushuviline

Postituste arv : 19
Points : 45
Join date : 25/12/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele