Teadusfoorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Teadusaasta 2011 olulisemad läbimurded

Go down

Teadusaasta 2011 olulisemad läbimurded Empty Teadusaasta 2011 olulisemad läbimurded

Postitamine  alter Esm Jan 02 2012, 13:48

Valguskiirust ületavad neutriinod

Šveitsis asuva Euroopa Tuumauuringute Keskuse Cerni ning Itaalias asuva Gran Sasso laboratooriumi ühiseksperimendi OPERA uued tulemused viitavad, et kergeimad aineosakesed neutriinod võivad teatud juhtudel ületada valguskiirust, erirelatiivsusteooriat on samas vara maha kanda.

Sammuke lähemale Higgsi bosoni leidmisele

Higgs'i bosoni otsingud on tõenäoliselt juba aastakümneid olnud avalikkuse jaoks moodsa osakeste füüsika ikooniks. Nobeli võitja Leon Lederman ei kutsunud seda põhjuseta„Jumala osakeseks.“ Religiooniga on Higgs'il aga vähe tegemist. Ilma selleta osutuksid lihtsalt enamik seni loodud teooriatest õnnelikuks juhuseks, mis suudavad küll maailma suhteliselt täpselt kirjeldada, ent ilma väga hea põhjuseta. Kuigi vähesed arvavad, et Higgs'i boson jääb osakestefüüsika lõplikuks lahenduseks, millele kõik taandub, suudab see elegantselt selgitada mitmeid nähtusi.

Füüsikud märkasid, et elektromagnetiline- ja peamiselt radioaktiivsust põhjustav nõrk vastastikmõju on olemuselt äärmiselt sarnased. Mõlemate mõju vahendavad jõukandjad on peaaegu identsed. Selle alusel tuletatud elektronõrga vastastikmõju teooria suudab äärmiselt hästi maailma kirjeldada. Samas leidub probleem. Nõrka jõudu vahendavate osakeste mass jääb 100 GeV (gigaelektronvoldi) piirile, mil elektromagnetjõudu vahendavad footonid on massitud. Higgs'i välja kaasamine suudaks seda äärmiselt lihtsalt seletada - Z- ja W-bosonid on suuremat sorti staarid.

Tegu võib olla Higgs'i bosoniga, kuna nähtav signaal on selle potentsiaalsele signaalile äärmiselt sarnane. Samas jääb tulemuse statistiline olulisus tõenäoliselt 2,5-3,5 sigma vahele. Tõenäosus, et tegu on statistilise kõrvalekaldega on sama, kui tõenäosus saada mündi viskamisel kaheksa korda järjest tulemuseks kull. Sellest piisab vaid leiu 'tõendiks' kutsumiseks. Ent isegi kui kuulujutud tõeseks osutuvad, on see alles algus.

Õnnestunud HIV-vaktsiinide katsetused

Mainekas teadusajakirjas Nature avaldatud artikli kohaselt on California tehnoloogiainstituudi teadlastel õnnestunud aga luua modifitseeritud viirus, mille abil toodab keha AIDSi-vastaseid antikehi. Viimased olid võimelised katseloomi HIV-infektsiooni eest kaitsma.

Lisaks on kaks USA teadlaste poolt Aafrikas uudsete vaktsiinidega tehtud uuringut näidanud, et kui HI-viiruse kandja võtab päevas vaid ühe tableti, võib ta nakkusoht väheneda kuni 73%. Uuringutes osalesid heteroseksuaalsed paarid, kus üks partner on viiruse kandja ja teine mitte. Katsed viidi läbi Keenias, Ugandas ja Botswanas. Ühendriikide teadlaste sõnul kujutavad need avastused väga suurt sammu AIDSile ravimi ja vaktsiini leidmise suunas.

ERR Teadus
alter
alter
Moderaator
Moderaator

Postituste arv : 816
Points : 1418
Join date : 30/11/2009
Age : 37

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele