Teadusfoorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kimalase kollased triibud ei peleta vaenlasi eemale

Go down

Kimalase kollased triibud ei peleta vaenlasi eemale Empty Kimalase kollased triibud ei peleta vaenlasi eemale

Postitamine  m6tleja Esm Mai 31 2010, 10:28

Teadlased on jõudnud järeldusele, et kimalase erk kollase-mustatriibuline värvivalik ei pruugi olla sugugi vaenlasi eemale peletava väega. Palju suuremat rolli võivad mängida teised kimalase käitumis- ja tegutsemisiseärasused. Näiteks nende lendamisel tekkiv madal sumisev heli, vahendab Science Daily.


Seni on teadlased arvanud, et kui mõni kimalase vaenlane kord juba nõelata saab, siis on just putuka kontrastne värvilahendus see, mis aitab neil tulevikus sellest veast hoiduda.


Linnud suudavad näha ka ultravioletspektrisse jäävaid värve. Seejuures on nad võimelised tegema vahet eri liiki mesilastel. Teadlased püüdsidki välja selgitada, kas värv on ehk ainuke asi, mille alusel linnud teavad mesilaste söömisest hoiduda.


Selle kindlaks tegemiseks tegid Londoni ülikooli teadlased katse kindlaarvuliste kimalaste kolooniatega Suurbritannias, Saksamaal ja Sardiinias. Piirkonniti olid katsealused kolooniad erinevad: mõni oli erksalt kollase-mustakirju, teistel oli mustal kerel punane või valge tagaosa. Katse läbi viimiseks toodi piirkonda aga mitut värvi liike.


Teadlased eeldasid, et piirkonna linnud ründavad tõenäolisemalt neid kimalaseliike, mille väljanägemisega nad harjunud pole.
Kimalased nummerdati ükshaaval ära, et pesast lahkujate ja saabujate üle oleks hõlpsam arvet pidada. Nii loeti kokku, kui palju kimalastest vaatlusaluses koloonias pessa ei naasnud. Tulemusi võrreldi samas keskkonnas tegutsenud kimalase eri liikide populatsioonide vahel.


Uuringu tulemused olid aga teadlastele üllatavad. Nimelt ei kippunud vaenlased sugugi rohkem ründama piirkonnas ebahariliku värvikombinatsiooniga kimalasi. Nii jäi üle oletada, et võibolla peitub kimalase kaitsemehhanism sootuks kimalase iseloomulikus kohmakas lennumaneeris või madalas suminas.


Milleks siis ikkagi niivõrd silmatorkav värvivalik kimalasele hea on? See on küsimus, mis vaevab teadlasi edasi. Üks oletus on, et võibolla püüavad linnud kimalase nõela iga hinna eest vältida ning hoiduvad seetõttu eemale kõigist putukatest, kes mingilgi moel vähegi kimalast meenutavad.

Allikas:
http://teadus.err.ee/artikkel?id=2199&cat=1
m6tleja
m6tleja
Administraator
Administraator

Postituste arv : 234
Points : 503
Join date : 29/11/2009
Age : 36
Asukoht : Chemikumi laboris katseklaaside vahel

https://teadus.forum.co.ee

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele